,,Segregujesz i śmiecisz mniej”

    Ogólnopolska akcja Ministerstwa Środowiska mająca na celu poprawę świadomości ekologicznej Polaków w zakresie segregacji odpadów odnosi się również do mieszkańców Gminy Dukla. Ilość odpadów segregowanych na terenie naszej gminy na przestrzeni ostatnich kilkunastu miesięcy znacznie wzrosła, jednak masa odpadów niesegregowanych nie uległa znacznemu zmniejszeniu. Powyższa sytuacja świadczy o tym, że produkujemy coraz więcej odpadów ( październik 2013r. – 143,83 Mg, październik 2014 – 151,08 Mg).

         Przy zbliżających się świątecznych zakupach jak również przy naszych codziennych zakupach zwracajmy uwagę na to aby produkty jakie kupujemy były pakowane w opakowania, które możemy poddać procesowi odzysku. Używajmy opakowań wielokrotnego użytku zamiast reklamówek, które często po jednorazowych zakupach trafiają do kosza. Najważniejszym elementem powyższej kampanii jest umiejętność prawidłowej segregacji dlatego pamiętajmy jak wygląda segregacja w naszej gminie:
worek żółty – plastikowe butelki, opakowania po chemii gospodarczej, folia, puszki aluminiowe, puszki po konserwach, kartony po mleku i napojach itp.

worek niebieski –  gazety, książki, tektura,
worek zielony – butelki szklane, słoiki
kompostownik (worek brązowy) – odpady biodegradowalne: trawa, liście, obierki z owoców i warzyw itp. ( nie wrzucajmy tych odpadów do odpadów niesegregowanych!!! – wykorzystajmy przydomowe kompostowniki, a odpady te oddawajmy tylko wówczas gdy takiego kompostownika nie posiadamy).

    Zwróćmy szczególną uwagę na to aby produkować jak najmniej odpadów niesegregowanych! Tylko dobra segregacja w naszych domach pozwoli na zmniejszenie ilości odpadów jak również utrzymanie stawek za odpady w niezmienionej wysokości.

Andrzej Marczyński
Specjalista w Urzędzie Miejskim w Dukli