XIV Gminny Konkurs Ekologiczny

Po czteroletniej przerwie 2 czerwca 2023 r. w Głojscach odbył się XIV Gminny Konkurs Ekologiczny, którego organizatorami była Gmina Dukla i Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Głojscach we współpracy z Zespołem Karpacki Parków Krajobrazowych w Krośnie oraz Nadleśnictwem Dukla.
Nagrody dla uczestników ufundowali organizatorzy i Magurski Park Narodowy. Do rywalizacji przystąpili uczniowie ze wszystkich szkół z terenu Gminy Dukla. Rywalizowali oni w dwóch kategoriach wiekowych: klasy IV-VI oraz VII-VIII.
Pierwsza część obejmowała test wiedzy z zakresu ochrony środowiska (w tym pytania dotyczące programu „Czyste Powietrze”), ochrony przyrody i gospodarowania odpadami komunalnymi. Druga część polegała na przygotowaniu plakatu promującego segregację odpadów i to był grupowy etap konkursu, który był zaliczany tylko dla klasyfikacji drużynowej. Dzięki zaangażowaniu uczniów stał on na bardzo wysokim poziomie.
 
LAUREACI KONKURSU:
kategoria: klasy IV-VI
1 miejsce – Mikołaj Wojdyła – Łęki Dukielskie
2 miejsce – Mateusz Szczurek – Jasionka
3 miejsce – Jarosław Bilica – Tylawa
 
kategoria: klasy VII-VIII
1 miejsce – Lena Miśkowiec – Jasionka
2 miejsce – Franciszek Szyndak – Głojsce
3 miejsce – Magdalena Jastrzębska – Jasionka
 
klasyfikacja drużynowa:
1 miejsce – Jasionka
2 miejsce – Wietrzno
3 miejsce – Łęki Dukielskie

fot. Katarzyna Adamska

Dodatkowo dla uczestników konkursu i ich opiekunów zorganizowano wycieczkę. Mieli oni okazje odwiedzić największą w Polsce zaporę wodną oraz „przespacerować się w powietrzu” podziwiając w tym czasie niesamowitą panoramę Bieszczadów i Jeziora Solińskiego podczas przejazdu kolejką gondolową. Zwiedzanie Muzeum Przyrodniczego Bieszczadzkiego Parku Narodowego pozwoliło zapoznać się z bieszczadzką przyrodą.